Za skupljanje ljekovitih biljaka potrebno je prije svega njihovo poznavanje. Ako ih poznajete, bitno je da ljekovite biljke skupljate u pravo vrijeme, na pravom mjestu i na pravi način.
Iskustvo je pokazalo da najbolje rezultate liječenja teških oboljenja daju svježe ubrane ljekovite biljke. Biljke mogu da se skupljaju u rano proljeće, ponekad već od kraja februara pa do novembra.
Kada treba sakupljati ljekovito bilje
Za zimu se ne priprema prevelika količina ljekovitog bilja. Da bi bile djelotvorne, beremo ih onda kada je u njima sadržina ljekovitih sastojaka najveća. Kod cvijetova je to u vrijeme cvijetanja, kod listova prije i za vrijeme cvijetanja biljke. Korijen se vadi krajem proljeća ili u jesen. Plodovi se skupljaju onda kad su zreli.
Biljke treba skupljati u vrijeme sunčanih dana, kad su suve i kad više nema rose. Cvijetove i listove pri skupljanju ne treba lomiti i gnječiti i ne upotrebljavati plasticne kese i torbe jer se u njima biljke znoje, pa kasnije pri sušenju pocrne.
Sušenje ljekovitog bilja
Biljke se pri sišenju ne peru, ali se isjeku na sitno. Potom se prostru na platno ili nenaštanpanu hartiju i suše se u hladu ili u toploj prostoriji sa dobrim vazdušnim strujanjem.
Kada je riječ o korijenu, kori ili o sočnom dijelu biljke, onda je često neophodno sušenje vještačkom toplotom. Pri tom ne treba prekoračiti temperature od 35 stepeni Celzijusovih. Prije sušenja korijen je potrebno dobro oprati i sitno isjeći.
Čuvanje ljekovitog bilja
Za čuvanje ljekovitih biljaka zimi najbolje su staklene tegle ili kartonske kutije koje mogu da se zaklope. Izbjegavajte plastične posude i limene kutije! Osušene biljke treba da su zaštićene od dejstva svitlosti.
Zalihe možete napraviti samo za jednu zimu, jer vremenom gube svoje ljekovito dejstvo.
Svaka godina nam poklanja novi blagoslov biljaka.