Gotovo da nema žene koja jednom u životu nije imala upalu bešike, dok muškrce pogadja u manjoj mjeri. Iako bolest nije opasna i lako se liječi,ukoliko se ne liječi, može se proširiti na bubrege i izazvati komplikacije.
Svi dijelovi urinarnog trakta mogu biti pogođeni infekcijom, ali ipak najčesće su infekcije mokraćne bešike. Prisustvo bakterija u urinu ne znači da će doći do urinarne infekcije, ali ukoliko se ne liječi, bakterijska infekcija se širi iz mokraćne bešike mokraćovodima do bubrega, kada može doći do ozbiljnih komplikacija.
Uzroci urinarnih infekcija
Istraživanja su pokazala da je najznačajniji uzročnik urinarnih infekcija je Ešerihija koli koja se smatra odgovornom za oko 70 odsto svih urinarnih infekcija. Najviše pogađa mlađe žene, trudnice kao žene u menopauzi.
Simptomi upale
Simptomi urinarne unfekcije su najčešće subjektivne tegobe, kao što su peckanje svrab ili bol prilikom mokrenja ili nakon njega. Zatim nagon za hitnim mokrenjem, ali malih količina urina,bol i osjećaj težine u predjelu pubične kosti.
Za prevenciju infekcija urinarnog trakta savjetuje se prije svega promjena higijenskog režima kao i režima ishrane. To podrazumjeva da se pije najmanje litar i po tečnosti dnevno, da se ne odlaže mokrenje…
Ženama se savjetuje da peru ginetalije u smjeru od naprijed prema nazad da bi smanjili mogućnost kontaminacije(prodiranje zaraze) uretre.
Prirodno liječenje urinarne infekcije:
Čaj od brusnice vrlo je efikasan prirodni lijek za mokraćne kanale, naročito ukoliko je infekcija izazvana bakterijom ešerihijom koli. Dok nam jaka upala mokraćnih kanala još uvjek traje, ali i nakon nje, korisno je piti i prirodni sok od brusnice, koji znatno smanjuje rizik od ponavljanja ovih infekcija. Kuvati 30 grama brusnice u pola litra vode, dok ne ispari polovina ove tečnosti. Zasladiti domaćim medom i piti više puta dnevno.
Peršunov čaj je odlično sredstvo za liječenje učestalih upala mokraćnih kanala jer ima izvanredno diuretsko dejstvo i ispira uspješno bakterije iz urinarnog trakta. Kašićicu korijena ili lišća peršuna preliti šoljom vrele vode, nakon desetak minuta trebate ga procjediti i konzumirati tri puta dnevno.
Uva ima fenomenalno antibakterijsko dejstvo i vrlo lako uništava bakterije, a potpomaže u velikoj mjeri i bolje izlučivanje mokraće. Čaj od uve treba piti uz sodu bikarbonu, jer on deluje samo u alkalnom urinu. Supenu kašiku osušenog lišća uve prelili sa 250 ml tek proključale vode, ostaviti da stoji dobrih 15 do 20 minuta, procjediti dobro i lagano piti bez dodavanja šećera, uz obaveznih pola kašičice sode bikarbone. Sveže pripremljen uvin čaj piti tri puta dnevno.
Za maksimalan učinak u borbi protiv urinarne infekcije preporučuju se i dvije biljne tinkture Bubrezi – Bešika i Antibiotik .
U narodnoj medicini kukuruzna svila važi za izvanredno sredstvo za liječenje upale bešike i mokraćnih kanala, a redovnom upotrebom pomaže i rastvaranje kamena i izbacivanja pjeska iz bubrega .
Supenu kašiku kukuruzne svile(osušene) staviti u 3 dl vrele vode kuvati 3 minuta, a zatim skloniti sa ringle i ostaviti da se prohladi.
Piti 3x na dan po šolju ohlađenog čaja.